• Работното време на аптеката в делнични дни е от 12 до 19 часа!
Виж разделите

Първа помощ при вирусни инфекции

От раздел Фитотерапия
1. Препоръка с чесън по Петър Димков
Средно голяма глава чесън (около 20 г) се счуква и залива със сок от един  голям лимон. Сместа се разпределя на 3 порции за деня. Преди първия прием, сместа трябва да е престояла поне половин-един час. Преди всяка порция се приема по малка глътка зехтин, а веднага след преглъщането на сместа – една или две глътки вода, с пиенето на други течности се изчаква около 30 мин. Желателно е в този ден да няма хранене - само прясно изцедени сокове, чай, вода. 
Чесънът има мощни бактерицидни и противовирусни свойства, които при този начин на приемане се засилват многократно. Препоръката е еднакво уместна при ред състояния, от грип до уроинфекции.

2. Английска сол и 24 часово неприемане на храна
Супена лъжица английска сол се разтваря в малко количество вода или бира (маскира вкуса на английската сол) и се изпива на гладно. В този ден е добре да не се приема храна освен плодови или зеленчукови сокове и чай.

3. Изпотяване и етерични масла
Още един начин за бързо пречистване е обилното изпотяване. Немският лекар д-р Брандл препоръчва следното:
Изпиват се 2л горещ липов чай, поставят се две 2 грейки например на краката и на кръста, болният се увива с 5 одеяла, може да се вземе най- много един аспирин (при деца до 12 години не се препоръчва) и пациентът се оставя 2 часа хубаво да се изпоти в леглото. 
Доктор Атанас Михайлов обикновено препоръчва следното: 
Краката се потапят в гореща вода (40-43 градуса). В същото време се изпиват 3-4 чаши горещ чай от липов и бъзов цвят. По 1 супена лъжица от двете билки се запарват в 1/2 л вряла вода 5-10 минути и чаят се прецежда. След пиенето на топъл чай с потопени в гореща вода крака следва обилно обтриване с камфорово мазило или качествено чисто етерично масло от лавандула (това е едно от малкото етерични масла, които могат да се прилагат без разреждане) на гръдния кош отпред, отзад, стъпалата и глезените. При липса на концентриран продукт с етерични масла и камфор, върши работа и обикновения камфоров спирт. Важното е да не се пести! Следващата стъпка е увиването с поне 2 термо завивки или 3-4 одеяла. Увиването да е плътно, до шията. След половин час започва обилно изпотяване и до сутринта обикновено се оздравява. 

4. Сауна
Дали ще се намери лекар, който да се изкаже и против сауната? Разбира се без да се забравят противопоказанията за нея – разширени вени, напреднали сърдечни заболявания и други. Хубавото загряване в сауна също може бързо и ефективно да спре развитието на простуда и дори грип. 

5. Сребърна вода
Среброто е известно със своите антивирусни, антимикотични и антибактериални свойства. Сребърната вода е едно от универсалните дезинфекциращи средства, без да пресушава кожата и да дразни лигавиците. Може да се използва като допълващо щадящо средство.
За прочистване и предпазване на дихателните пътища и по-чувствителните кожни зони е подходящо инхалирането и/или пулверизирането на сребърна вода. 
Така както редовно почистваме зъбите си, в периодите на повишен риск от заразяване можем да поддържаме “входовете” към тялото ни - очи, нос, гърло с редовни промивки и инхалации със: сребърна вода и/ или физиологичен разтвор. И двата варианта могат да се подсилят с  тинктура от пресен невен (20 капки на 50-100 мл сребърна вода или физиологичен разтвор). Добре е смесената сребърна вода или физиологичен разтвор да се използват в рамките на 24 часа, а след този срок да се приготви нова доза. 

6. Билки
Ехинацея
Корените от ехинацея имат изразен благоприятен ефект върху имунната система. Билката помага при всички инфекциозни заболявания, подобрявайки неспецифичната имунна защита на организма. Доказано е също и противовирусното ѝ действие. Немското министерство на здравеопазването определя ехинацеята като ефективна за поддържане на имунитета при простудни заболявания на носа и гърлото. Тинктурата е подходяща при:
– чести възпаления на ушите и гърлото;
– остри и хронични бронхити;
– предпазване от грип и простуди.
Ехинацеята е много важна билка при трудно лечими хронични хепатити, хронични бронхити, хронични пиелонефрити, синуити и много вирусни заболявания като например рецидивиращи херпесни инфекции. 
Маточина
В периода с повишен риск от заразяване, както и при настъпило заболяване е добре системно да се пие чай от маточина. Освен с антистресовия си ефект, билката е популярна заради сериозното си антивирусно действие. Освен противовирусно, билката има противоспастично, успокоително, регулиращо сърдечния ритъм действие. 
Джинджифил
Джинджифилът влияе благоприятно върху лигавиците на горните дихателни пътища при простудни заболявания с болки в гърлото и спадане на гласа. 
Първоначално джинджифилът се е използвал в медицината, а в последствие в кулинарията. През средновековието се е смятал за едно от най-ефективните средства за профилактика на чумата. Има славата на афродизиак.
Сладник
Сладкия корен има отхрачващо, противоязвено, втечняващо секретите действие. В азиатската медицина е изключително популярен и се прилага при много широк спектър от заболявания.
1 чаена лъжица от билката се вари 10 мин. на тих огън в 300 мл. вода. Може да се използва във вид на филтърен чай - 2 пакетчета се добавят в каната с друг чай за деня вместо подсладител или се запарват в 300 мл. вряла вода за 30 мин.
Ленено семе
Ленът има противовъзпалително действие и освен другите ползи които носи, подпомага отхрачването. 2 супени лъжици ленено семе (не смляно) се варят 15 — 20 мин в 600 мл вода. След изстиване се пие по 1 винена чаша 30 мин. преди хранене. Отварата може да се прибави към друг билков чай подготвен за деня.
Индрише, мушкато и босилек - саксиите с тези билки пречистват въздуха в жилището, полезно е да се вдишва ароматът - бавно и с пълни гърди. Индришето помага при хипертония, кашлица и подкрепя сърцето. Няколко листа от саксията могат да се добавят в запарка с друг чай.
Бъз - бъзът е популярна билка и повече може да прочетете в статията ни за него. Улеснява отделянето на храчки при пневмония, бронхит и туберкулозна кашлица. 2 супени лъжици от цвета или 1 супена лъжица от плода се запарват 10 минути в 300 мл вода. Чаят се пие топъл на 3-4 порции през деня, преди хранене.
Чай от бъзови листа
В бъзовите листа има анти пневмоничен фактор, което ги прави ценно средство за възстановяване при белодробни заболявания, ХОББ и астматици.
2 супени лъжици накълцани пресни листа се запарват с 0,5 л вряла вода - отварата може да се пие вместо вода. 
Върба
Чаят от кора на върба може да замени аспирина като ни спестява страничните му ефекти. Основното действие на върбата е във връзка със салицина (основна субстанция на салициловата к-на). През 19в.предшественикът на днешния аспирин се е извличал именно от върбова кора. Голямото предимство е, че салицинът в природна форма се превръща в салицилова киселина в черния дроб и на местата с възпаление, като заобикаля стомаха. 

7. Хомеопатия
Осцилококцинум или Енгистол (хомеопатични специалитети) - приемат се според листовката;
Bryonia 5 CH – през 2 часа по 5 гранули.

8. Настърган кромид лук с мед 
Рецептата е подходяща за боледувалите от пневмонии, с хроничен бронхит, бронхиектазии и др. всяка година в началото на сезона. Тази комбинация подпомага тялото да втечни и изхвърли гъстите секрети.
Кромид лук - (настърган или блендиран) и мед се смесват в съотношение 1:2. Взема се 5 - 10 пъти дневно по 1 чаена лъж. при суха кашлица. Сместа може да се прецеди с натиск през цедка или тензух и да се приема както сироп. 
Лучено вино на Морис Месеге:
Ефектът е подобен на настъргания лук с мед - двете могат да се редуват. Рецептата се препоръчва също за астматици. 
Вино - 200 г кромид лук стърган + 100 г мед + 750 мл бяло вино; кисне 4-5 дни, след като се изцеди се доизтисква в тензух. За един курс са необходими 4- 6 бутилки бяло вино.

 
Вербена М
За нас
Контакти
Общи условия
Разр. № 3782/07.02.2011
Още...
Доставки
Работно време
Понеделник-петък: 12:00 - 19:00
Събота: 9:30 - 14:30

GSM: 0878-46-74-05
тел.: 02/987-88-05
гр. София, ул. Любен Каравелов №74