Могат ли мъжете да живеят повече от жените?
От раздел Във форма
Статия от д-р Атанас Михайлов
Според статистиката мъжете живеят по-малко, но съдейки по други данни може да се окаже, че силния пол може да живее по-дълго.
Според статистиката
Жените живеят средно 3,6 години повече от мъжете, като в развитите страни тази разлика е още по-голяма. Значи ли това, че природата е била несправедлива към силния пол, и може ли да се направи нещо за промяна па положението? По този въпрос са се изказвали доста мнения, но едно от тях е особено любопитно. Първо, не мъжете, а жените са програмирани да живеят по-малко, второ - при съвременния начин на живот е напълно възможно да се навакса разликата от няколко години и дори повече.
Според физиологията
И така, как може да се докаже, че на мъжете им е отпуснат по-дълъг срок на Земята? Когато животът е по-дълъг, логично е и всеки един от етапите на развитие също да е по-дълъг. А при момченцата вътрешноутробният период на развитие е по-дълъг (бременността, когато се раждат момченца, е малко по-продължителна). Момиченцата въпреки това се появяват на бял свят по-развити. Изпреварващото развитие па момиченцата продължава - те прохождат 2-3 месеца по-рано от момченцата, проговарят 4-6 месеца по-рано. При достигането на полова зрелост разликата вече е около 2 години, а при спирането нарастежа с още по-голяма (момчетата растат още цели 3 години след момичетата). Следващият етап - способността за възпроизводство. Жените могат да стават майки средно до 45-55-годишна възраст, а при мъжете репродуктивната способност се запазва до 60-70 години. Следователно, жените се развиват, съзряват и остаряват по-рано от мъжете. Тогава е логично и да умират по-рано. Но на практика е точно обратното.
Мъжете обаче умират по-рано не защото така им е писано, а защото са по-уязвими от външни влияния. Потвърждение на това е и фактът, че повечето столетници са мъже (опазили се от ударите на външната среда и са доживели отпуснатите им години). Работата е там, че природата в общи линии е разпределила ролите. Запазването на генетическата информация, предаването ѝ от поколение на поколение - това е задача на жената. А изменението на тази информация попълването ѝ с нови данни е работа на мъжа. Но нова информация за окръжаващата среда може да се получи само като се влезе в допир с тази среда, а това невинаги е било безопасно, от време на време са били нужни и жертви. И тъй като майките са по-важни за потомството, природата е отредила на мъжа да изяснява отношенията на човешкия род с околната среда. Образно казано, сред мъжете има повече гиганти и джуджета, гении и идиоти, такива, които не понасят горещината и студа, глада и преяждането. В екстремни ситуации именно те получават първите удари. А това е ценната информация, която подсказва в каква насока трябва да се развива живата система. Или друг пример: в праисторически времена при застудяване в женското тяло се увеличава външният слой от мазнини, а мъжът е трябвало спешно да се сдобие с животинска кожа, тъй като тялото му не реагира с такава бързина на студа.
Съвременния живот не е компенсирал мъжете
Същата липса на гъвкавост проявява мъжът и в съвременните условия. И си плаща за това с инфаркти, инсулти, язви на стомаха и какво ли още не. Статистически е доказано, че сред мъжете смъртността от инфаркт и инсулт е по-висока, те са по-уязвими от стомашни заболявания, мъжкото затлъстяване (биреното коремче) с по-опасно за здравето от женското (по бедрата и ханша), да не говорим за това, че ракът и атеросклерозата вземат сред тях повече жертви. Освен всичко останало мъжете сляпо се придържат към ролята, която някога им е отредила природата, и сами се пъхат между шамарите. Мъжете се стремят повече към риска, към първооткривателството. Жените може да са по-любопитни, но при тях връх взема благоразумието, а мъжете се хвърлят презглава към опасността и съответно към славата.
Цената която плащат първопроходците
Тази закодирана в съзнанието повеля е толкова силна, че учените са я забелязали и при животните. Сред опитите, които го доказват, има и такъв (молим да не се обиждат мъжете): в тъмно, сухо и топло помещение с достатъчно храна и вода са затваряли мишки. Една единствена тясна дупка водела към друго помещение, където имало котка. Женските мишки благоразумно си седели на топло, докато голяма частот самците се върнали към дупката и раздирайки хълбоците си встените ѝ, се промушили в съседното помещение да проверят какво има там. И естествено си платили за куража.
Всичко, което казахме дотук, доказва едно: всеки мъж може да изучи слабите си страни, да вземе необходимите мерки и така да се закали, че да доживее до дълбока старост.